Brambora k bramboře, Uno je na dvoře. Tahle klasika z povídek Šimka a Grosmana přesně sedí na čínského výrobce skůtrů Zhongneng. Ten prodal miliardu skůtrů, až si vydělal na Moto Morini.

Společnost Zhongneng Industry Group Co., Ltd byla založena v roce 1996 a od roku 1998 vyrábí skůtry. Mnoho z nich se prodává po celém světě, pod různými jmény. Současně je firma prodává i pod svou vlastní značkou ZNEN deset modelů motocyklů s objemem motoru do 250 ccm, asi 20 modelů skůtrů a 20 modelů elektrických skůtrů. Moto Morini bylo prodáno firmě Zhongneng za cenu 10 milionů euro a do čela správní rady namísto Ruggera Massimo Jannuzzelliho (úvodní obrázek) zasedne zakladatel čínského obra Chen Huaneng. Společnost prohlašuje, že zachová vývoj a výrobu v Itálii, přičemž chystá investice zejména do marketingu a do rozvoje servisní sítě.

Čemuž můžeme věřit, ale také po mnoha předchozích prohlášení a následných činů čínských investorů také nemusíme. Společnost Moto Morini je předána v dobrém stavu. Vyrábí několik modelů strojů, v dobré kvalitě a stroje jsou vybaveny všemi moderními prvky jako má i konkurence. Přesto čeká nového čínského majitele nelehké období, protože stroje tak tak plní normy Euro 4 a za dva roky je čeká zpřísnění na normu Euro 5. Vysoké investice do motorů se tak firmě Zhongneng určitě nevyhnou. A nebo se dočkáme elektrických skůtrů Moto Morini na Evropském trhu? Záleží na tom, jak čínský majitel bude chtít budoucnost MM uchopit.