Přijde vám, že jsou grafické LCD displeje stále novinkou? Není tomu tak. Jsou s námi již přes 30 let. V poslední době začaly motocykly v jejich instalacích předhánět automobily. A bude to pokračovat dál.

První grafické LCD displeje (správně by se mělo říkat pouze LCD) se v automobilech objevily kolem roku 1985. Zprvu v některých konceptech, jako byla třeba Mazda MX-03 Concept z roku 1985, nebo později i v sériových vozech, jako byl třeba Vector V8 (viz obrázek níže). Ten měl na palubní desce tyto LCD dokonce čtyři. Masivní nástup do automobilů začal kolem roku 2013 a motocykly se přidaly velmi záhy. V těchto dnech oznámila společnost Bosch, že dokončila vývoj 3D LCD, které budou využívat rozšířené reality. A očekává jejich brzký nástup do automobilů, tudíž i do motocyklů.

bos31

Nebojte, nebudete nuceni nosit žádné brýle, ani nebude muset být stroj vybaven žádným senzorem pohybu očí. Celý systém pracuje na principu pasivního 3D, který skládá dva snímky do jednoho prostorového. Vzniká tedy prostorová iluze, ve které budou moci informace vystupovat ven před LCD do prostoru mezi vámi a přístrojovým panelem. Podle měření Bosche, 3D vjem je pro řidiče intenzivnější, než je plochý obraz. Řidič dokáže rychleji reagovat na podněty a tak se uvažuje, že 3D upozornění budou aplikována zejména na výstražná upozornění. Alespoň prozatím.

POSLEDNÍ SOUVISEJÍCÍ NOVINKY

Bosch předpokládá, že jeho 3D displeje se objeví v prvních automobilech již v roce 2020. A protože motocykly za vývojem automobilů nijak nezaostávají, dá se očekávat, že ve velmi brzké době se s nimi setkáme i u motocyklů.

bos32