Aktuální legislativní úpravu veskrze všichni známe. Máme řidičské průkazy AM, A1, A2 a A. Přičemž držitelé řidičáků na auto (skupiny B) mohou v ČR řídit i motocykly kategorie A1, pokud jsou vybaveny automatickou převodovkou. Tedy typicky skůtry.

Tuto legislativní úpravu schválila EU v roce 2006 a do naší právní soustavy vstoupila s platností od roku 2013. Na jejím úplném počátku stála organizace FEMA, která pro Brusel prováděla výzkumy a vyhodnocení rizik a přínosů. A FEMA (Federation of European Motorcyclists Assotiations) aktuálně vyhodnocuje další výzkum, který by mohl držitelům řidičáků skupiny B vložit do rukou řídítka větších motocyklů.

Moderní Evropa v podstatě preferuje tři druhy dopravy. Je to vidět i na objemu investic do jejich infrastruktury. Jedete autem po silnici a musíte si zavřít okénka, abyste jimi na dírách nevypadli z auta ven. Vedle silnice se přitom staví za desítky milionů nové hladké a široké cyklostezky. Pak můžete jít pěšky, nebo jet hromadnou dopravou. Každý z těchto tří druhů dopravy má svá omezení. Hromadná doprava nezajíždí všude, jít pěšky s taškou z obchoďáku - po kilometru už umíráte. Na kole se dá reálně jezdit kolem Kolína, kde je pěkná rovina. Jinak je Česká republika samý kopec.

Další mantra je elektromobilita, kolem které se točí budoucnost a ve které spatřuje nejedna země spásu v honbě za splněním svých emisních závazků.

Mít možnost jezdit na skůtru s řidičákem skupiny B nadchlo spoustu lidí. Pohledem na nekonečné pražské kolony, mezi kterýma se proplétá naprosté minimum motocyklů (a skůtrů ještě méně), naše nadšení z této změny vrací rychle na zem. Možná i proto, že mnoho lidí nespatřuje v designu skůtru dostatek atraktivity, nebo je (s maximálními povolenými 11kW) považují za nevýkonné. A nebo jsou lidé prostě přespříliš pohodlní a radši si každý den postojí hodinku v koloně. Dát jim ale pod zadek motocykl s vyšším výkonem, dostali by do ruky adekvátně víc zábavy a každodenní jízda do práce by nebyla pouze o přepravě z bodu A do bodu B.

Podobný problém je totiž po celé Evropě. S řidičákem B je aktuálně možné jezdit na motocyklech skupiny A1 ve třinácti zemích EU. Každá země si k tomu přidala nějaké své podmínky. Někde je to s automatickou převodovkou (ČR, Slovensko), někde po složení jízdních zkoušek (např. Itálie, Rakousko, Francie), jinde je to zase omezeno časem držení řidičáku B (například ve Španělsku, Polsku, nebo v Belgii). Společný jmenovatel je ale malý zájem o tento druh mobility. Ten by mohl vzrůst, pokud by se namísto A1 s podmínkou, umožnilo provozovat s béčkovým řídičákem skupinu A2. Dá se předpokládat, že by drtivá většina zemí přistoupila na A2, po absolvování jízdních testů, v rozsahu jaké jsou v autoškolách. Odpadly by ovšem nutné testy z pravidel dopravy, ze kterých má většina držitelů stávajících řidičáků obavy.

Aktuální výzkum toho moc neznamená. Ale je to první náznak toho, že se o celé věci začíná uvažovat. Tím víc bude aktuální, čím více budou vidět na silnicích elektrické skůtry. Některé elektrické skůtry mají totiž výkony dramaticky přesahující povolených 11kW. Přesto je můžeme řídit s béčkovým řidičákem. Má to na svědomí systém měření výkonu skůtru. Legislativní systém výpočtu výkonu skútru vychází z takzvaného nominálního výkonu vozidla. Ten se počítá jako průměr za určitou dobu ve vztahu k ujeté vzdálenosti. A protože se skútr po určité době vybije a nenajede ani 100 kilometrů, během části úseku je jeho výkon 0 kW. Výsledkem je, že legislativní výkon skútru je takový, že nepřesáhne 11 kW a to znamená, že jej můžete řídit i s obyčejnými „papíry“ na auto, přesněji řečeno s řidičským průkazem skupiny B, který většina z nás vlastní. S rostoucími kapacitami baterií a dojezdem skůtrů a motocyklů by ale stávající legislativní stav hodil vidle do podpory elektromobility. Protože s novějšími bateriemi, s vyšším dojezdem elektromotocyklů analogicky vzrůstá nominální výkon vozidla. Prodej elektromotocyklů s vysokým dojezdem a výkonem nad 11kW by se tedy výrazně zbrzdil, což by mohlo dle EU uvrhnout Evropu do elektromobilní stagnace.

Kdy? EU připravovala stávající úpravu (béčkaři mohou řídit A1) 8 let. V platnost přišla v roce 2006 a v ČR v roce 2013. Pokud by vše dopadlo dobře a podobně jako v historii, v EU bysme mohli s A2 motocykly jezdit s B-čkovým řidičákem v roce 2028. V ČR? V ČR možná....