Sešel se půlrok s půlrokem a světem opět začínají pulzovat informace o přípravách nového motoru KTM o objemu 900 ccm, který by se měl ukázat u motocyklů s označením 890.

Naposledy tomu bylo v březnu tohoto roku, kdy jsme přinesli článek o přípravách nových modelů Adventure a Duke s větším motorem. V dnešních dnech toto téma ožívá, protože se na cestě objevily první testovací prototypy, které naznačují příchod nového Duke 890 a Adventure 890. A spekuluje se o mnoha nových modelech na téma tohoto motoru. Dle obrázku by se mohl objevit nový Adventure s malým, 17-ti palcovým kolem. A protože má KTM v nabídce sportovních tourerů pouze model 1290 Super Duke GT, stroj na výše uvedeném obrázku by také mohl být předzvěstí menšího 890 Duke GT. Který kombinuje prvky stávajícího Duke (horní nádrž) i Adventure (spodní nádrže). Kombinace, která by mohla dávat nové 890 GT nekompromisní cestovní potenciál.

kd8901

Velikost podsedlové sekce, široká kapotáž kolem masky, tvar předního blatníku a celkové rozměry napovídají, že na obrázku je cesťák připravený na dlouhé silniční přejezdy.

kd8903

Druhá série diskusí se točí kolem Jeremyho McWilliamse, který byl vyfocen na okruhu při testování modelu Duke 890. Zvýšený objem motoru o 12% oproti 790 by se mohl odrazit na podobném nárůstu výkonu. A vzhledem k tomu, že zcela v počátcích éry motorů 790 KTM hovořila, že její špičkové modely R budou disponovat výkonem 115 koní (k čemuž nakonec vůbec nedošlo), by to mohlo být i více. Důkazem o potenciálu motoru 790 je i Kramer, který prodává závodní motocykl s motorem 790 převrtaným na 890 ccm, naladěným na 130 koní.

kd8902

Motory 890 o objemu kolem 900 ccm by tak z dílny KTM mohly poskytovat kolem 120 koní výkonu a 100 Nm kroutícího momentu.

POSLEDNÍ SOUVISEJÍCÍ NOVINKY

Na druhou stranu, KTM nic nevyvrací a nepotvrzuje. Všechny informace včetně fotografií jsou pouze spekulacemi mnoha magazínů a Jeremy McWilliams může nakrásně jezdit na okruhu na stávajícím Duke 790 s lepšími brzdami a podvozkem. Jak to bude doopravdy se dozvíme zhruba na začátku října, kdy výrobci začínají publikovat novinky oficiálně, aby nalákali dostatek návštěvníků na podzimní sérii veletrhů.

kd8904Kramer GP2R - motor KTM s 890 ccm: 130 koní