Kategorie Malle Moto je nejtěžší kategorie, jakou byste si mohli jako účastník vybrat. Má ohromná omezení, které činí účast velmi náročnou.

Většina účastníků Dakaru odevzdá po dojetí etapy svůj stroj mechanikům, jdou si dát sprchu a dobré jídlo. Někteří horkou vířivku a pořádnou masáž. O jejich stroj se mechanici postarají, některým týmům vaří soukromý kuchař, k dispozici jsou fyzioterapeuti, psychologové a ohromné zázemí.

malle3Výbava Malle Moto na 14 dní nejtěžšího rally závodu světa

Účastníci kategorie Malle Moto (Original by Motul) oproti nim nemají nic. K dispozici je jim stan, osmdesátilitrová bedna s nářadím a náhradními díly, osmdesátilitrové zavazadlo s osobními věcmi a oblečením, servisní stojan, dvě náhradní kola a náhradní pneumatiky. Pořadatel Dakaru jim tyto věci převáží vozidlem z etapy do etapy. Účastník Malle Moto nesmí využívat podpory žádného z týmů a tak je mu pro údržbu vyhrazena hlídaná zóna, do které nesmí vnášet žádné náhradní díly, nebo nářadí. Taktéž do této zóny nemají vstup žádní mechanici, kteří tam nemají co pohledávat. Zatímco si závodníci velkých týmů spokojeně chrupkají ve velikých klimatizovaných obytných autech a mechanici kmitají kolem jejich strojů, závodník v Malle Moto si veškerý servis stroje musí zajišťovat sám. A teprve potom přichází spánek ve stanu, na který často ani nedojde.

malle1 

 

Budiž příkladem i naše Gábina Novotná, která je důkazem toho, že ženy boří bariéry a vrhají se do dobrodružství, které bylo po roky doménou mužů. Sára Garcia a Anastasia Nifontova jsou první ženy v historii Dakaru, které se této výzvy účastní. 30-letá Španělka a 39-letá Ruska jedou ve třídě "Original by Motul", na kterou byla z maketingových důvodů třída přejmenována.

malle2
Sára Garcia není úplným nováčkem. Trojnásobná šampionka Rally Spain TT je držitelkou poháru FIM v ženské kategorii. Současně je vítězkou Baja Aragón. Anastasia Nifontova absolvovala Dakar již před dvěma roky. Vloni si dala přestávku, aby se letos vrátila. Jezdí už od svých šestnácti let a svoji první Baja rally dojela ve svých dvaceti. V roce 2015 a 2016 se stala vítězkou Africa Eco Race v ženské kategorii a mezitím si ještě vybojovala titul FIM Cross-Country světové šampiónky. V obou dvou případech se tak nejedná o žádné začátečnice.

POSLEDNÍ SOUVISEJÍCÍ NOVINKY

Sára Garcia je po druhé etapě na 118 pozici a  Anastasia Nifontova na pozici číslo 99. Naše Gábina Novotná se zatím drží na pěkném devadesátém šestém místě.

Kategorie Malle Moto (Original by Motul) se letos účastní i Jan Veselý. Všem těmto hrdinům budeme držet palce.