Rally Dakar je nejtěžší enduro závod světa. Jeho obtížnost je na takové úrovni, že lze obrazně říci, že kdo dojede do cíle, ten vyhraje.

gabina08

Když jsem v září 2017 absolvoval s Gábinou Novotnou několik desítek tréninkových kilometrů v rámci přípravy Krocan rally, vyzbylo dost času na pár slov u skleničky něčeho tekutého. Už tehdy bylo vidět v jejích očích odhodlání bojovat až do konce. V lednu 2018, po jejím návratu z neúspěšně absolvovaného prvního Dakaru, jsem se s ní setkal krátce po příletu do Prahy a skoro jsem ji nepoznal. Kde byla ta krásně vyrýsovaná žena po deseti dnech zápolení v terénu? Tvrdé nasazení spálilo všechny rezervy jejího těla. Přesto nespálilo její odhodlání bojovat. A potvrdila se moje téměř půl roku stará slova - "Dakar si zamiluješ. A pokud si ho zamiluješ, nelze se na něj nevrátit." S rukou v závěsu a s úsměvem na tváři vyprávěla, jaké to bylo. A jak chce dokončit rozdělanou práci na Dakaru 2019

gabina02Serres Rally 2016

Zvolená fialová barva týmu v sobě očividně nese jasnou symboliku. Je to barva pokory a upřímnosti, barva sjednocení mužského a ženského principu. Gábina s pokorou akceptovala podmínky neobtížnějšího rally závodu a do drtivě mužského osazenstva přinesla svůj ženský princip. Trochu s rozčarováním přijala můj názor, že jsem nevěřil tomu, že svůj první Dakar dokončí. Jeho obtížnost dokládají výsledkové rozdíly Gabriely. Vyhrát Rally Serres, nebo se umístit na bedně v Merzouga rally neznamená totéž opakovat na Dakaru. Dakar totiž není závod na první dobrou. Je to závod, do kterého musí jezdec dozrát.

gabina06Na startu Rally Dakar 2018


V lednu 2015 v Gábině uzrálo odhodlání jet na Rally Dakar. Tehdy motorkářské mládě začalo téměř od píky. Našla si trenéra, koupila si pořádnou enduro motorku, k ní pořídila dodávku a začala spravovat svůj denní a týdenní režim tak, aby zvládala jak své zaměstnání, tak pravidelné tréninky. Ty zabraly spoustu času, protože se odehrávaly desítky kilometrů od jejího bydliště a bylo potřeba dojíždět. Mnoho tréninkových kilometrů najezdila s Honzou Veselým kolem Semil a Ondrou Klymčiwem, který ji dal dobrou techniku jízdy. Začala objíždět rally závody, přičemž její výsledky nebyly přehlédnutelné. Byly to vzestupy a pády, ale cíl byl stále stejný - cíl Dakaru.

  • 2016 - 3. místo v kategorii žen na Serres Rally
  • 2017 - 1. místo v kategorii žen na Merzouga Rally
  • 2017 - 2. místo v kategorii žen na Hellas Rally
  • 2017 - 1. místo v kategorii žen na Serres Rally
  • 2018 - Rally Dakar - odstoupení z 2. místa mezi ženami v 10 etapě po zranění
  • 2018 - Columna Dedica Rajd - odstoupení z celkově 2. místa po zranění
  • 2018 - 1. místo v kategorii žen na Serres Rally
  • 2018 - El Chott rally - odstoupení z prvního místa po zranění
  • 2019 - Rally Dakar - 4 místo mezi ženami, 70 místo celkově z 135 účastníků

A nebyly to jen rally závody. Během těchto let absolvovala bezpočet menších enduro a cross-country závodů.

gabina09Rally Dakar 2019

 

gabina13Neoficiální výsledky dle GAPS Trackingu Rally Dakar. Ty se mohou změnit z důvodu dodatečných penalizací jednotlivých jezdců.

Dojet Dakar v sedačce automobilu či kamionu je dobrý výsledek. O dimenzi obtížnější je to třeba na čtyřkolce, kde je pilot sám sobě i navigátorem. O další dvě dimenze obtížnější je to na motocyklu. A Gabriela Novotná je historicky první Češka na Dakaru, která tuto obtížnou rally dojela na motocyklu do cíle.

V kategorii žen dojela na 4. místě. Celkově dojela na 70 místě z 135 startujících motorkářů.

Cesta od nuly do cíle Dakaru ji trvala 4 roky. 4 roky tvrdé přípravy, 4 roky vzestupů a pádů, 4 roky odříkání a bolesti ze zranění. Gábině nelze pogratulovat nijak jinak než ve standing ovations. Gratulujeme a hip, hip, hurá..

gabina10